Z KART HISTORII...

 

Historia żeglugi, historyczne postacie żagli i żeglarstwa, dzieje polskiego i światowego jachtingu, dzieje polityki morskiej, rozwój polskiego żeglarstwa, dawna prasa morska, historia wydawnictw żeglarskich, pierwsze gazety, książki i tytuły żeglarskie, twórcy polskiej żeglugi, dziennikarze morscy, korespondenci żeglarscy, wielkie postacie polskiego i światowego jachtingu, wielkie dokonania polskich żeglarzy, najważniejsze światowe wyprawy żeglarskie, historia żeglarstwa...

 

95 rocznica Zaślubin Polski z Morzem

95 lat temu, 10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z Morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: "Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem."

125 rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego

30 grudnia mija 125 rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego – „budowniczego” i „ojca” Gdyni, ministra przemysłu i handlu, wicepremiera i ministra skarbu, Honorowego Obywatela Gdyni od 1928 r. polityka i wizjonera, który wyjątkowo rozumiał związek Polski z Bałtykiem.

Najsłynniejszy bunt na świecie

Bunt na „Bounty” to jeden z najbardziej znanych epizodów w dziejach żeglugi. Właściwie trudno powiedzieć dlaczego właśnie ta rebelia stała się inspiracją dla pisarzy i reżyserów filmowych, dlaczego to właśnie jej bohaterowie stali się powszechnie znani.

90 lat temu uroczyście otwarto Port Gdynia

29 kwietnia 1923r. z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. Datą uznawaną za formalny początek Portu Gdynia jest 23 września 1922 r., kiedy Sejm uchwalił ustawę, której art. 1 stwierdzał: "Upoważnia się Rząd do poczynienia niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej".

Titanic 1912

Kiedy w stoczni w Belfaście powstawał „Titanic”, wiadomo było, że jest to statek wyjątkowy. Miał być największy, najpotężniejszy i oczywiście absolutnie bezpieczny. Projektując go wykorzystano zdobycze ówczesnej myśli konstrukcyjnej i najnowocześniejsze materiały. Linia White Star znana była z wysokiego poziomu usług, a nazwy jej statków: „Olympic”, „Titanic” i „Gigantic”, trafnie odzwierciedlały ambicje armatora.